EGAP v roce 2017 zvýšil objem pojištěného exportu o třetinu

Úterý, 16. Leden 2018

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) uzavřela v roce 2017 pojistné obchody za 42,8 miliardy Kč. To ve srovnání s předchozím rokem představuje nárůst o třetinu. EGAP podepsal celkem 133 pojistných smluv a podpořil tak český export ve 33 zemích světa.

„Rok 2017 hodnotím po obchodní stránce jako velmi vydařený a jsem rád, že jsme stejně jako loni pomohli exportérům ve více než třech desítkách zemí světa,“ zhodnotil výsledky obchodní činnosti generální ředitel EGAP Jan Procházka. „Náš hlavní cíl zůstává i v tomto roce stále stejný. Chceme podporovat české firmy v jejich snaze uspět na zahraničních trzích, a to především tam, kde je komerční pojišťovny nemohou pojistit,“ dodal Jan Procházka.

Kromě Číny směřovala značná část pojištěného vývozu do Ázerbájdžánu (7,4 miliardy Kč) a Gruzie (5,4 miliardy Kč). Téměř jedna třetina všech uzavřených obchodů se uskutečnila v odvětví silničních vozidel.

EGAP v minulém roce pokračoval v intenzivní podpoře vývozu zboží a služeb malých a středních podniků (MSP). Dohromady uzavřel 84 smluv v hodnotě 1,9 miliardy Kč. Pro srovnání – v roce 2016 podepsal s malými a středními firmami 51 smluv v celkové výši 1,7 miliardy Kč.


Josef Jirkal

tiskový mluvčí

email: jirkal@egap.cz

tel.: +420 601 355 481


Editorská poznámka:

Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. (EGAP) vznikla v roce 1992 a je stoprocentně vlastněna státem. Akcionářská práva vykonávají ministerstva financí, průmyslu, zahraničních věcí a zemědělství. EGAP za 25 let své činnosti pojistil export za více než 800 miliard Kč do 117 zemí světa.