EGAP pojistil v loňském roce agroexport za více než miliardu korun

Úterý, 27. Únor 2018

Českým potravinářským a zemědělským firmám se daří i v exportu. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) jen v loňském roce pojistila jejich export do zemí mimo EU za více než miliardu korun.

„I v loňském roce mířil největší podíl pojištěného agroexportu na Kubu, podpořili jsme vývoz pšenice, chmele, sladu, sušeného mléka a syrovátky,“ upřesňuje generální ředitel EGAP Jan Procházka. Kromě Kuby pojistil EGAP zemědělský a potravinářský export do Ruska, Běloruska, Kazachstánu a na Ukrajinu. „Na Ukrajinu mířila hlavně česká zemědělská technika a stroje pro úpravu půdy,“ dodává Procházka. Pojišťování na Ukrajinu se přitom uvolnilo až ve druhé půlce roku. Kvůli teritoriálnímu riziku EGAP vývoz do této země od roku 2014 pojišťoval jen výjimečně.

EGAP v loňském roce uzavřel celkem 57 nových pojistných smluv, které se týkaly vývozu potravin, doplňků stravy a zemědělské a potravinářské techniky. Ve velké většině šlo o pojištění malých a středních podniků.

Za posledních 12 let EGAP podpořil vývoz potravinářských a zemědělských firem za více než 24 miliard korun. Zahraniční společnosti v Česku poptávají zařízení pro pekárny, pivovary, minipivovary, mlékárny a výrobu sýrů. V tomto segmentu EGAP uzavřel v posledních deseti letech více než 60 pojistných smluv.

S podporou EGAP bylo ve světě postaveno například pět pivovarů a minipivovarů, na dalších čtyřech se české firmy podílely formou subdodávek. Největší zakázkou byla výstavba pivovaru v Etiopii, který byl dokončen v roce 2015. Královéhradecká strojírna ZVU POTEZ do moderního podniku společnosti Raya Breweries dodala kompletní technologie včetně stavebních prací a náhradních dílů v hodnotě přes 764 milionů korun.

Daří se také vývozu potravinových doplňků. Společnosti Walmark se podařilo s podporou EGAP v roce 2016 proniknout na íránský trh a dlouhodobě je úspěšná také v exportu do Kazachstánu či Běloruska.


Josef Jirkal

tiskový mluvčí

email: jirkal@egap.cz

tel.: +420 601 355 481


Editorská poznámka:

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) vznikla v roce 1992 a je stoprocentně vlastněna státem. Akcionářská práva vykonávají ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a zemědělství. EGAP za 25 let své činnosti pojistil export za více než 800 miliard Kč do 117 zemí světa. V roce 2017 EGAP uzavřel pojistné smlouvy za téměř 43 miliard korun, z toho na země mimo EU připadlo 98 procent veškerých pojištěných obchodů.